Zirve Ofset | Matbaa ve Kaliteli Baskı Hizmetleri

Dijital baskı, dijital ortamda bulunan görsel veya metinlerin çeşitli materyaller üzerine basılması tekniğidir. Materyaller üzerine baskı yapmayı sağlayan birçok farklı yöntemden biridir. Genellikle küçük çaplı baskı işleri için tercih edilen dijital baskı, ofset baskıya kıyasla daha maliyetli ancak daha hızlı bir yöntemdir. Dijital baskı ve diğer baskı teknikleri arasında birçok fark bulunmaktadır. Bu yazımızda, dijital baskıya dair akıllarda oluşan bazı genel soruları cevaplamaya çalışacağız.

Dijital Baskı ve Ofset Baskı Arasındaki Farklar

Dijital baskı ile ofset baskı arasındaki en büyük fark, dijital baskı kullanımlarında baskı kalıplarının değiştirilmek zorunda olmamasıdır. Ofset baskıda baskı kalıpları sürekli değiştirilir ve bu işlemlerin bir kısmı manuel olarak yapılır, bu da baskı sürelerini uzatır. Dijital baskı ise seri baskılar için daha uygundur ve değişiklik yapmak için daha esnek bir tekniktir.

Ofset baskı dijital baskıya kıyasla daha az maliyetlidir çünkü aynı anda 1 milyon adete kadar baskı yapılabilir. Ofset baskıda birçok kimyasal madde kullanılır ve bu maddeler atık oluşturur. Dijital baskı, hızla değişen ve gelişen sektörler için oldukça uygundur. Örneğin, broşür kullanarak hızlı bir reklam kampanyası başlatmak istiyorsanız, dijital baskı size zaman kazandıracaktır. Ancak, dijital baskıda basım adedi arttıkça maliyetin de artacağını unutmamalısınız.

Zirveofset Üretim Süreçleri

Dijital Baskının Avantajları

Dijital baskı birçok açıdan avantaj sağlar, ancak tercih yaparken dezavantajları da göz önünde bulundurmalısınız. Dijital baskının avantajları, baskı türü, baskı adedi, tasarım esnekliği, beklenen baskı kalitesi gibi etkenlere göre değişir. Genel olarak:

Eğer;

  • Baskı adedi az ise,
  • Zaman sıkıntısı yaşıyorsanız,
  • Kalite işin hızına kıyasla ikinci planda ise,
  • Baskı hızı maliyetten daha önemli ise,

Dijital baskı sizin için avantajlı olabilir. Ancak, “Maliyeti düşük ve kalitesi yüksek olsun, hızı o kadar da önemli değil” diyorsanız, tercihinizi ofset baskıdan yana kullanmalısınız.

Zirveofset.com’da ofset veya dijital baskı tercihi ürün ve adet göz önünde bulundurularak yapılır. Ancak, kalite ve maliyet açısından müşterilere hem kaliteli hem de uygun fiyatlı baskı ürünleri sunmak için genellikle ofset baskı tercih edilir. Zirveofset.com olarak, Türkiye’nin her yerine baskı malzemeleri ulaştırdığımız için, tek seferde yapılan baskı adetleri fazladır. Bu da hem kalitenin yükselmesine hem de en uygun fiyatların sunulabilmesine olanak tanır.

Gelecekte Dijital Baskı

Teknolojinin hızla geliştiği dünyamızda, matbaacılık sektörünün de bu değişime ayak uydurması kaçınılmazdır. Geçtiğimiz yıllarda dijital baskı alanında önemli adımlar atıldı ve atılmaya devam ediyor. Bu değişimlerle birlikte, birçok baskı ürünü için dijital baskı kullanımı daha avantajlı hale geliyor. Ancak, bu değişiklikler birçok baskı ürünü için ofset baskının yerini henüz alamadı.

Dijital baskı ile ofset baskının da değişime uğramaya devam ettiğini ve her geçen gün daha düşük maliyetlerle daha kaliteli baskı yapma imkanı sunduğunu söylemekte fayda var. Önümüzdeki yıllarda dijital baskı ve ofset baskı arasındaki bu teknoloji mücadelesini kim kazanacak bilinmez, ancak baskı ihtiyaçları için online matbaa kullananların kazanacağı kesin.

Türkiye’nin önde gelen online matbaası Zirveofset.com olarak, misyonumuz dünyada gelişen ve geliştirilen matbaa teknolojilerini sadece takip etmek değil, aynı zamanda bu gelişmelere yön vermektir. Bu nedenle birçok teknoloji projesini kendi içimizde yürütüyor, matbaa alanında öncülük etmeye çalışıyoruz. Siz de on binlerce müşterimizle yürüdüğümüz bu yolda ailemize katılabilir, en uygun fiyatlarla en kaliteli hizmeti Zirveofset.com farkıyla alabilirsiniz.